پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که نتیجه فرایند تولید سریع پوست است و باعث رشد سریع سلولهای پوستی می شود. این سلول ها باعث ایجاد پوسته پوسته شدن در سطح پوست و التهاب و قرمزی می شوند.  مقیاس های پسوریاتیک معمولی به رنگ سفید و نقره ای است و در لکه های ضخیم و قرمز ایجاد می شود که بعضی اوقات، این تکه ها شکسته شده و خونریزی می کنند.
سلول های پوستی در اعماق پوست رشد می کنند و به آرامی به سطح می روند، چرخه زندگی معمولی یک سلول پوست یک ماه است. فلس ها به طور معمول روی مفاصل ، مانند آرنج و زانو شکل می گیرند. آنها ممکن است در هر نقطه از بدن ایجاد شوند از جمله: دست ها، پا، گردن، پوست سرصورت انواع کمتری پسوریازیس ناخن ها ، دهان و ناحیه اطراف دستگاه تناسلی را تحت تأثیر قرار می دهد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر از دکتر سپیده سعادتی می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

 

پسوریازیس

 

انواع پسوریازیس

پنج نوع پسوریازیس وجود دارد:

 •  پسوریازیس پلاک:

  شایع ترین نوع پسوریازیس است. آکادمی پوست و پوست آمریکا (AAD) تخمین می زند که حدود ۸۰ درصد از مبتلایان به این بیماری دارای پسوریازیس پلاک هستند. باعث ایجاد لکه های قرمز و ملتهب می شود که قسمت هایی از پوست را پوشانده است. این تکه ها معمولاً با مقیاس سفید یا نقره ای یا پلاک پوشیده شده اند. این پلاک ها معمولاً در آرنج ، زانو و پوست سر مشاهده می شود.

 • گوته پسوریازیس:

  پسوریازیس گوتات در کودکی شایع است. این نوع پسوریازیس باعث ایجاد لکه های کوچک صورتی می شود. شایع ترین سایت های پسوریازیس گوتات شامل تنه، بازوها و پاها است. این لکه ها به ندرت ضخیم یا مانند پسوریازیس پلاک بزرگ شده اند.

 • پسوریازیس استخوانی:

  پسوریازیس استخوانی در بزرگسالان بیشتر دیده می شود. باعث ایجاد تاول های سفید، پر از چرک و مناطق وسیعی از پوست قرمز و ملتهب می شود. پسوریازیس استخوانی به طور معمول در نواحی کوچکتر بدن مانند دست یا پاها موضعی است، اما می تواند گسترده باشد.

 •  پسوریازیس معکوس:

  پسوریازیس معکوس باعث نواحی روشن پوست قرمز ، براق و ملتهب می شود. تکه های پسوریازیس معکوس در زیر بغل یا سینه ها ، در کشاله ران یا اطراف پوست صورت در دستگاه تناسلی ایجاد می شود.

 •  پسوریازیس اریترودرم:

  پسوریازیس اریترودرم یک نوع شدید و بسیار نادر از پسوریازیس است. این فرم اغلب بخش های بزرگی از بدن را به طور هم زمان پوشانده و پوست تقریباً آفتاب سوخته است. مقیاس هایی که اغلب توسعه می یابند در بخش های بزرگ یا ورق ها ضعیف هستند. غیر معمولی نیست که فرد مبتلا به این نوع پسوریازیس دچار تب شود یا بسیار بیمار شود. این نوع می تواند تهدید کننده زندگی باشد، بنابراین افراد باید فوراً به پزشک مراجعه کنند.

علائم پسوریازیس در افراد مختلف متفاوت است و به نوع پسوریازیس بستگی دارد.
مناطقی از پسوریازیس می تواند به اندازه چند پوسته روی پوست سر یا آرنج باشد یا اکثر بدن را بپوشاند.
تکه های قرمز، برافراشته و ملتهب پوست، مقیاس های سفید و نقره ای یا پلاک هایی روی تکه های قرمز، پوستی خشک که ممکن است ترک خورده و خونریزی کند.درد در اطراف تکه ها، احساس خارش و سوزش در اطراف تکه ها، ناخن های ضخیم و سوراخ دار و مفاصل دردناک و متورم از شایع ترین علائم پسوریازیس هستند اما همه افراد همه این علائم را تجربه نخواهند کرد.بسیاری از افراد فکر می کنند که پسوریازیس مسری است اما پسوریازیس مسری نیست .

بیشتر بخوانید:

تزریق ژل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *